Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie minor

Buna ziua,as dori sa va adresez o intrebare : se poate trece de la custodie. comuna la custodie totala pt unul din parinti la solicitarea acestora?
Va multumesc
Numai pentru motive intemeiate si daca este in interesul minorul. Intelegerea parintilor nu este relevanta.
Ca sa rezolvati problema, trebuie sa demonstrati dezinteresul parintelui nerezident, adica: sa aveti cateva solicitari (in scris)adresate d-lui la care nu raspunde, de ex. solicitare de declaratie notariala pentru plecare in strainatate, solicitarea de pareri referitor la frecventarea unui sport al copilului, la o anumita gradinita, etc.
In final, daca depuneti cererea in instanta, trebuie initial sa mergeti la informarea privind medierea, il invitati pe tata si dansul nu se prezinta, va fi citat la adresa cunoscuta si nu se prezinta in instanta, etc.
Asa demonstrati dezinteresul si veti obtine ceea ce doriti amandoi. Este o metoda urata, dar eficienta.
Tatal va avea aceleasi drepturi ca si cu autoritatea comuna, insa nu va trebui sa faca declaratii notariale de cate ori se cere pentru niste activitati normale, firesti, ale unui parinte cu copil in ingrijire.