Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa

un creditor garantat banca detine o creanta asupra unei societati aflate in insolventa.
prin cumpararea creantei o alta societate se poate substitui bancii , in calitate de creditor majoritar in comitetul creditorilor?(desi nu este banca sau IFN si nu are cod CAEN 8291?
este creanta societatii nascuta inainte sau dupa deschiderea procedurii?
unde se inscrie creanta societatii in tabelul definitiv sau suplimentar?
care este ordinea de distribuire a sumelor ? se platesc mai intai creantele garantate nascute dupa deschiderea procedurii sau invers?
Nu ii trebuie o calitate speciala cesionarului pentru a dobandi creanta prin cesiune.
La creanta se schimba NUMAI creditorul, restul chestiunilor ramanand neschimbate, inclusiv data exigibilitatii sale.
Creanta este deja inscrisa in tabel, fapt pentru care se ia act de inlocuirea bancii cu a cesionarului din tabel, atat.
Cesionarul trebuie sa faca dovada ca v-a notificat cu privire la cesiune. Daca nu v-a notificat, faceti opozitie la cererea lor si va ramane banca inregistrata.
In cazul in care v-a notificiat, cesionarul vine in locul si preia drepturile bancii, inclusiv garantiile. Ceea ce inseamna ca cesionarul este un creditor garantat cu toate consecintele care decurs de aici la distribuirea sumelor in mod prioritar fata de creditorii chirografari.
Administratorul judiciar si cel special iau act de cesiunea intervenita prin acea notificare , urmand ca judecatorul sindic sa admita inscrierea cesionarei in drepturile bancii ?
daca cesionarul are calitate de asociat al debitoarei aflate in insolventa nu se inscrie cu aceasta creanta in categoria creditorilor chirografari art.123 din Legea 85/1996?