Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... nu stiu ce sa fac ( juridic vorbind)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

nu stiu ce sa fac ( juridic vorbind)

Problema mea este urmatoare
In urma cu 12 zile am fost intr-un local, in stare de ebrietate ( se mai intampla, intelegeti si dvs) si mi-a fost furat telefonul mobil in valoare de 350 euro, in memoria caruia am practic de la numere la articole...tot.Mentionez ca lucrez in presa.
Sperand ca il voi recupera in primul rand pentru ce aveam in memoria telefonului, nu am reclamat individul care a venit in cateva randuri la mine si mi-a spus ca il va returna. Am martori care au vazut cand mi l-a sustras si l-au auzit laudandu-se ca ,,m-a lucrat'' de telefon si l-au vazut cu el in mana.Individul cu pricina este un cunoscut recidivist. Nu am depus plangere imediat la politie pentru ca speram sa il recuperez, de atunci individul a spus ( cu martori) de mai multe ori ca mi-l va returna, inventand tot felul de scenarii fantasmagorice atunci cand nu mi-l ducea inapoi. Chiar azi l-am asteptat sa mi-l returneze. Mai pot sa il reclam la politie? Mentionez ca martori am. Si sunt gata sa depuna plangere, individul fiind cunoscut in zona pentru furturi, etc. Iar acum nu ma mai intereseaza daca mai recuperez sau nu prejudiciul, de banii si de munca mea nu isi bate nimeni joc. Destul si-au batut joc bancile. Politia a spus ca nu le trebuie AN pe cap si ca de ce l-am primit cu mine la masa, stiind ca e recidivist.Ca prejudiciul nu il mai pot recupera, si atunci ce ma mai intereseaza, ca la altii se fura masini de lux,etc. Astia ce vor? Sa il bat pe nenorocit si atunci sa imi faca dosar penal pentru loviri si alte violente?! Va rog foarte mult sa imi dati un raspuns, sa stiu daca pot sa mai fac ceva. Pentru ca raul sa triumfe, este destul ca oamenii buni sa nu faca nimic.
Va salut deosebita stima si consideratiune.
Da, puteti sa ii faceti plangere penala.
dar politia a zis sa ii las in pace ca nu vor un alt AN( autor necunoscut) si ca sa ma multumesc ca a fost asa mica valoarea, ca cine m-o pus sa stau cu el la masa, ca pe asta il au ca recidivist in furturi in evidenta dar nu pot proba doar cu martori, etc, le trebuie elementul infractiunii (telefonul) si ala nu stiu unde este vandut.daca nu vor sa imi inregistreze plangerea ce sa fac?ma pot adresa altcuiva?
Aveti dreptul sa va fie inregistrata plangerea penala.
Se pot administra probe si daca e recidivist nu o sa iasa deloc bine cu ocazia procesului.
Se are bine cu politistii din localitate sau care e problema?
Eu cred ca ati dat dovada de suficient bun simt fata de faptuitor.

avocat Claudiu Lascoschi
Domnule avocat, va multumesc pentru raspuns. Respectivul nu se are ,,bine'' cu politistii din localitate ( este vb de o localitate rurala unde mai am o casa) , problema este ca vajnicilor oameni ai legii le este pur si simplu lene sa isi faca meseria. Ba ca a trecut termenul la care pot depune plangerea, ca termenul e de 3 zile, ba ca ii incurc, sfanta lene tipica cadrelor tarate de la tara.Deja recidivistul ala mi-a trimis prin terte persoane ( se lauda in bar) ca nu mai imi da nimic si ma va omori daca depun plangere, ca is un sobolan de ziarist si va intra peste mine in casa cnd vin aici si imi va da foc. In momentul de fata recidivistul ala mai are o condamnare de 1an si 6 luni dar este la recurs. Pana acum de aprox 6-7 ori a fost inchis.Va multumesc pentru raspuns si intelegere, cu stima si consideratiune.
Ca jurnalist ar trebui sa stiti ca vorbele nu se cos la dosar. Formulati plingere si folositiva de toate mijloacele de care dispuneti-experienta- pentru a pune la dispozitie organelor abilitate probe,nu vorbe. Trebuie sa colaborati.