Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua!
Am o intrebare in legatura cu pensia anticipata, tatal meu implineste 60 de ani in octombrie, are 41 de ani si 9 luni plus 1 ani si 9 luni de la gradul II(7 ani si 3 luni),la casa de pensii au zis ca numai un ani intra de la gradul II la vechime de munca, atunci are 42 ani si 9 luni,altfel ar avea 43 ani si 9 luni, atunci numai in ianuarie poate sa ceara pensia anticipata?
Va multumesc
* Cei 41 ani si 9 luni NU trebuie sa cuprinda stagiul militar !
Daca nu cuprinde perioada stagiului militar, atunci vechimea totala in munca ar fi:
41 ani si 9 luni la care se adaoga sporul de 1 ani si 9 luni de la grupa II = 43 ani si 6 luni (daca cei 7 ani de grupa II sunt lucrati cu timp 100%)
Astfel, realizand cel putin 43 ani (fara armata) se poate pensiona anticipat fara penalizare

** Cei de la casa de pensii sa va mentioneze actul normativ care stipuleaza ca sporul suplimentar de la grupele I si II de munca se ia in calcul numai la anii intregi (nu exista asa ceva)
Bruta, utilizator