Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporul de vechime e obligatoriu sa fie acordat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporul de vechime e obligatoriu sa fie acordat?

Buna ziua, lucrez in cadrul unei societati cu capital privat strain de aproape 15 ani si nu am beneficiat niciodata de spor de vechime. Are angajatorul obligatia de a acorda acest spor asa cum prevede Contractul colectiv de munca unic la nivel national, in conditiile in care acesta nu este prevazut in CIM sau RI si nici nu este inclus in salariul de baza? Multumesc
Contractul colectiv de munca unic la nivel national nu mai este valabil. Angajatorul nu este obligat sa plateasca sporul de vechime, daca acesta nu este prevazut in CCM, regulamentul intern sau in CIM.

@ elenaC74

Daca nu este prevazut in niciun document aplicabil angajtorului, atunci acesta nu are nicio obligatie de a acorda sporul de vechime.