Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amnistie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amnistie

Stie cineva cand se va adopta legea amnistiei si a gratierei?
Proiectul de lege exista ,insa este blocat la comisia juridica a camerei deputatilor.
In ce priveste adoptarea proiectului de lege, nimeni nu poate stii cand si daca acesta va fi adoptat.
Eu am auzit de la cineva ca se poate da la 1 septembrie. Crezi ca se poate?
Se poate ,insa totul depinde de parlamentarii nostri.
Eu cred ca este putin probabil sa se intample ceva pe 1 septembrie .

Dar daca se va adopta legea amnistie cei care sau sustras de la pedeapsa cad? La gratiere stiu ca nu cad .
Nu se aplica pentru cei care se sustrag.