Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Taxa de poluare - mediere obligatorie ?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Taxa de poluare - mediere obligatorie ?

Am o nelamurire. Acum pentru taxele de poluare trebuie sa chem la mediere fiecare parat? Finantele, M. Mediului etc ???
Da.pentru toate litigiile civile cu o valoare mai mica de 50.000 lei. Trebuie sa parcurgeti procedura informarii cu privire la avantajele medierii. Invitarea partilor la mediere o face mediatorul NU dv.
Paul Citiriga, Consilier juridic
pentru recuperare timbru de mediu se investeste instanta de contencios administrativ.
pentru contencios administrativ nu trebuie sa se parcurga procedura medierii, dar sa parcurgeti procedura prealabila - notificarea.