Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Donatie pentru scoala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Donatie pentru scoala

Buna ziua

Societetea noastra ar dori sa doneze mai mult echipament hardware unei scoli.
Imi puteti spune va rog cam ce as avea de facut ca totul sa fie in regula?
Un contract de donatie cu scoala?
Apoi, cum le scot efectiv din inventar, din contabilitatea noastra? E diferit daca sunt mijloace fixe sau obiecte de inventar, nu?

Multumesc!
doriacristina, utilizator
Da, trebuie sa incheiati un contract de donatie/sponsorizare.
Model :
[ link extern ]
sau :
[ link extern ]

In temeiul contractului , bunurile vor fi livrate cu aviz de expeditie.
La receptia bunurilor se va intocmi proces verbal de predare primire semnat de parti.

In contabilitatea firmei bunurile vor fi scazute prin inregigistrarile contabile :
6582=%
303- obiecte de inventar
213- imobilizari
5311/5121 -bani

Din punct de vedere fiscal conform Codului fiscal, art. 21 alin. (4) lit. p) cheltuielile de sponsorizare efectuate potrivit legii sunt cheltuieli nedeductibile fiscal, dar pot fi scazute din impozitul pe profit datorat daca sunt indeplinite cumulativ conditiile urmatoare:

- sunt in limita a 3 la mie din cifra de afaceri;
- nu depasesc mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat.

Din punctul de vedere al TVA pentru sumele care depasesc limitele :3 la mie din cifra de afaceri si 20% din impozitul pe profit, se colecteaza TVA.
[ link extern ]
Va multumesc mult de tot pentru raspuns!