Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale As vrea sa deschid o societate care sa se ocupe cu ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

As vrea sa deschid o societate care sa se ocupe cu ssm, psi, resurse umane, revisal, saarizare, Ce trebuie sa indeplinesc...?

as vrea sa deschid o societate care sa se ocupe cu ssm, psi, resurse umane, revisal, saarizare, Ce trebuie sa indeplinesc...?

Va multumesc!
Va raspund pentru ssm pentru celelalte sunt mai simple. Revisalul il face de obicei inspectorul de resurse umane. Salarizarea o face de obicei ori inspectorul de resurse umane ori contabilul. Exista si functia de inspector salarizare COR 335903. Practic pentru a face resurse umane/salarizare e simplu. Urmati cursurile sau angajati pe cineva care are deja aceste diplome. La ssm situatia se complica. Pentru a fi autorizat ca si companie care asigura serviciu externalizat de ssm trebuie sa:
1. Urmati cursurile: inspector ssm / specialist ssm de 80 de ore. (la specialist studii superioare)
2. Urmati cursurile de evaluator de riscuri ssm (pentru asta trebuie sa aveti facultate tehnica terminata)
3. Vechime in domeniu 5 ani de zile (dovedite cu acte).
4. Autorizarea a firmei de catre ITM pentru servicii externalizate de ssm.

In cazul in care nu doriti sa urmati toate cursurile astea puteti angaja un evaluator cu baza la dumneavoastra care sa indeplineasca toate criteriile mentionate mai sus.

Si nu in ultimul rand nu uitati ca societatea sa aibe CAEN-urile pentru desfasurarea activitatilor mentionate de dumneavoastra.