Forum Discuţii juridice Executare silită Cum oblig banca sa execute bunul?
Discuție deschisă în Executare silită

Cum oblig banca sa execute bunul?

buna ziua!
am contractat un credit pe societate si am ipotecat un teren pentru acest credit si avalizat un bilet la ordin. Din mai multe motive nu s-a mai putut achita creditul iar banca a inceput executarea insa doar pentru biletul la ordin, deci executarea mea personala.
pe societate nu s-a demarat nici o procedura de executare iar in ceea ce priveste terenul proprietatea societatii ipotecat la banca nici atat.
cum pot obliga banca sa scoata terenul la vanzare/licitatie?
Multumesc!
Dar de ce nu-l vindeti dumneavoastra, cu acordul bancii si sa platiti astfel creditul? Nu puteti obliga banca, raspundeti in solidar cu persoana juridica, deci pot executa simultan sau succesiv orice garantie.
dupa parerea mea si a jurisprudentei, datorita faptului ca aveti calitatea de avalist si nu de fidejusor, nu puteti sa invocati beneficiul de discutiune (pe care nici procedural nu puteti sa il invocati pe opozitie cambiala). Astfel, banca se poate indrepta si impotriva bunurilor Dvs.

sigur puteti sa incercati sa faceti opozitie dar nu cred ca o sa aveti castig de cauza.
:bow:Deoarece garanteaza o obligatie comerciala, nici macar ca si fidejusor nu are beneficiul diviziunii si discutiunii decat daca acestea sunt expres mentionate in contract.
ContSters214341, utilizator
am incercat sa-l vindem dar a durat 3 luni pana au catadicsit sa raspunda la solicitarea noastra de acord pentru parcelare si vanzare. normal ca nici un cumparator nu sta sa astepte atat.

singura problema a fost ca din punct de vedere a executarii eu doresc sa scoata si bunul la vanzare, gradul de acoperire cu garantii era de 300% deci vanzarea imobilului ar trebui sa se poata face indestulator pentru banca

ContSters214341, utilizator
ok, fiti diligent dvs. Gasiti cumparatorul. Banca are doar interes sa isi recupereze cat mai repede bunul.
Oricum, daca vi se vinde ceva dvs, aveti drept de regres fata de societate si puteti vinde terenul sa va recuperati paguba.