Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA cum ne putem recupera macar contravaloarea TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

cum ne putem recupera macar contravaloarea TVA

am si eu o problema

Societatea noastra este creditoare cu o suma de... Debitorul a emis cec uri dar fara acoperire. Acestea au fost refuzate la plata.Le-am pu in executare silita,dar nu avem ce sa-i executam intrucat bunurile ce le are sunt ipotecate,gajate,etc.
Intrebarea este cum as putea recupera macar contravaloare tva in contabilitate? care este calea legala?in baza caror acte?
daca as obtine o hotarare judecatoreasca pe calea unei somatii de plata m-ar ajuta cu ceva in contabilitate?
Exista fundament legal si care este actul normativ?
Multumesc f mult.
Art. 138. - Baza de impozitare se reduce în următoarele situaţii:
d) în cazul în care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate încasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este permisă începând cu data pronunţării hotărârii judecătoreşti de închidere a procedurii prevăzute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenţei, hotărâre rămasă definitivă şi irevocabilă;
art. 138 alin d din Codul Fiscal
Trebuie hotararea judecatoreasca definitiva care sa ateste imposibilitatea incasarii creantei.
1.Daca creanta nu se mai poate incasa din cauza falimentului clientului ,este permisa ajustarea bazei de impozitare a tva începand cu data de la care se declara falimentul.
2.Separarea creantei incerte de restul creantelor se face in momentul in care a expirat termenul contractual de incasare a creantei comerciale,fie in momentul cand apare incertitudinea incasarii creantei, datorita incapacitatii de plata sau a starii de insolvabilitate a clientului.

4118 = 4111

Revenind la pct.1 cu ajustarea bazei de impozitare:se face

% = 4118
Sa zicem ca ati avut:

4111 = % 1190
70* 1000

4118= 4111 1190

% = 4118 1190

O instanta judecatoreasca poate declara imposibilitatea incasarii creantei din cauza falimentului dar ulterior se poate recupera(urmarirea in continuare a creantei pana la pescriptie) atunci trebuie trecuta si in contul (pe debit) 8034,,debitori scosi din activ urmariti in continuare si in momentul incasarii creantei faceti credit cont 8034.