Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Taxa de timbru judiciar pentru conflicte de munca
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Taxa de timbru judiciar pentru conflicte de munca

Buna ziua.
In cazul unui conflict de munca, cand se ajunge in instanta, dupa etapa de mediere, se plateste sau nu taxa de timbru judiciar?
O zi buna si multumesc pentru raspunsuri.
aleunam, utilizator
Litigiile de munca sunt scutite de plata taxelor judiciare de timbru.

Art. 270 C.mun. : Cauzele prevazute la art. 266 sunt scutite de taxa judiciara de timbru si de timbrul judiciar.
aceasta este in continaure valabila, si dupa intrarea in vigoare a ordonantei de guvern prin care se modifica valoarea taxei judiciare de timbru?
Va multumesc.
Nu s-a modificat nimic referitor la taxa de timbru din punctul de vedere al conflictelor de munca dupa intrarea in vigoare a ordonantei de guvern la care faceti referire.
Da, este valabilă în continuare.