Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune disciplinara

Va rog sa-mi spuneti daca sanctiunile disciplinare sunt considerate conflicte de munca conform Codului Muncii Art.281 si sunt scutite de taxe judiciare de timbru?
Va multumesc anticipat!
Raspunsul este afirmativ.
@ PopescuA09

1. Sanctiunile disciplinare nu sunt considerate conflicte de munca.
Prin conflicte de munca se intelege conflictele dintre salariati si angajatori privind interesele cu caracter economic, profesional sau social ori drepturile rezultate din desfasurarea raporturilor de munca.
In cadrul conflictelor de munca intra si contestarea unei decizii de sanctionare.

2. Art.281 C.mun. nu se refera la niciun aspect mentionat de dvs.

3. Art.270 C.mun. prevede ca, cauzele prevazute la art. 266 sunt scutite de taxa judiciara de timbru si de timbrul judiciar.