Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... jurisdictia muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

jurisdictia muncii

Buna dimineata,

pentru plata nedatorata catre un salariat, cererea in instanta se timbreaza? Stiu ca sunt scutite unele cereri vizavi de conflictele de munca, dar faptul ca se invoca si institutia platii nedatorate....

Si sediul ramane cel al reclamantului, adica al societatii.
Multumesc mult
Litigiile de munca sunt scutite de taxa de timbru, implicit cele privind drepturi nevalorificate. Mult succes!
Codul Muncii
Art. 270 - Cauzele prevăzute la art. 266 sunt scutite de taxa judiciară de timbru şi de timbrul judiciar.

Art. 266 - Jurisdicţia muncii are ca obiect soluţionarea conflictelor de muncă cu privire la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea şi încetarea contractelor individuale sau, după caz, colective de muncă prevăzute de prezentul cod, precum şi a cererilor privind raporturile juridice dintre partenerii sociali, stabilite potrivit prezentului cod.