Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu de munca

as dori sa stiu in baza carei legi se poate declara un comflict de munca intre o intreprindere de stat si un salariat si daca un salariat declara comflict de munca salariatul are obligatia de a achita vreo taxa la Instanta de judecata?
Litigiile de munca nu sunt supuse plkatii taxelor judiciare. In acest sens, Codul Muncii prevede :
Art. 270. Cauzele prevazute la art. 266 sunt scutite de taxa judiciara de timbru si de timbrul judiciar.

Art.266 : Jurisdicţia muncii are ca obiect soluţionarea conflictelor de muncă cu privire la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea şi încetarea contractelor individuale sau, după caz, colective de muncă prevăzute de prezentul cod, precum şi a cererilor privind raporturile juridice dintre partenerii sociali, stabilite potrivit prezentului cod.