Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat in alta localitate decat sediul firmei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat in alta localitate decat sediul firmei

Buna ziua,

Poate un angajat sa isi desfasoare activitatea in alta localitate decat cea in care isi are sediul angajatorul? Daca da care sunt prevederile speciale ce trbeuie trecute in contractul de munca?Multumesc.
In c.i.m. se poate trece locul de munca sau, in lipsa unui loc de munca fix, posibilitatea ca salariatul sa munceasca in diverse locuri.

Sau

Se poate insera o clauza de mobilitate

art.25 C.mun.
(1) Prin clauza de mobilitate partile in contractul individual de munca stabilesc ca, in considerarea specificului muncii, executarea obligatiilor de serviciu de catre salariat nu se realizeaza intr-un loc stabil de munca. In acest caz salariatul beneficiaza de prestatii suplimentare in bani sau in natura.
(2) Cuantumul prestatiilor suplimentare in bani sau modalitatile prestatiilor suplimentare in natura sunt specificate in contractul individual de munca.