Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa CCC

Buna ziua,

Am lucrat in invatamant timp de 5 ani ca profesor suplinitor, deci am avut CM pe perioada determinata. Pe 12 aug 2011 am nascut, iat pe 31 aug 2011 mi s-a incheiat CM si am primit indemnizatie de crestere copil incepand cu 01 oct 2011, care se va incheia pe 12 aug. 2013. Pot beneficia de somaj in aceste conditii?

Va multumesc!
1. Trebuia sa va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de maximum 12 luni de la data incetarii contractului individual de munca (CIM) si la incetarea concediului crestere copil (CCC) ati fi beneficiat de indemnizatie de somaj.

2. Incercati si acum la Agentia de Somaj poate va inregistreaza si acum.
tudorvaleriu a scris:

1. Trebuia sa va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de maximum 12 luni de la data incetarii contractului individual de munca (CIM) si la incetarea concediului crestere copil (CCC) ati fi beneficiat de indemnizatie de somaj.

2. Incercati si acum la Agentia de Somaj poate va inregistreaza si acum.

Am fost zilele trecute la AJOFM sa intreb si mi s-a spus ca daca m-as fi intors macar o zi la lucru, as fi beneficiat, de aceea am intrebat aici... nu au zis nimic de inregistrare cum spuneti dvs. dar probabil pt ca deja este prea tarziu.

Ma puteti sfatui cum as putea totusi sa procedez? Ma gandeam sa rog o cunostinta sa ma angajeze pt cateva zile si apoi sa ma concedieze. Oare se poate?

Mentionez ca eu sunt in cautarea unui loc de munca si speram sa am mai multe sanse sa fiu angajata daca sunt in somaj pt ca stiu ca angajatorii somerilor beneficiaza de anumite facilitati...
Va multumesc!