Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Celeritate - Pretentii sau cerere cu valoare redusa ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Celeritate - Pretentii sau cerere cu valoare redusa ?

Buna seara ! Care este cea mai rapida pentru recuperarea unei creante ? Pretentile pe dreptul comuni sau procedurile speciale - cerere cu valoare redusa/ ordonanta de plata ? Si care ar fi diferenta intre cererea cu valoare redusa si ordonanta ? Sunt admisibile ambele in raporturile dintre o persoana fizica si una juridica , sau una din proceduri vizeaza rap. jur doar intre persoane juridice ?

Va multumesc anticipat !
Somatia de plata OG 5/2001 sau Ordonanta de plata OUG nr 119 / 2007 sunt cele mai rapide, pentru ca au caracter de ordonanta.
Conform art. 3 litera a) si b) din OG 5/2001, creditorul sau debitorul pot fi persoana fizica sau juridica.
Acelasi lucru reiese si din economia art. 6 litera a) si b) din OUG nr 119 / 2007.
Diferenta intre legea speciala enuntata mai sus si calea dreptului comun este in primul rand de celeritate si chiar de taxa de timbru, in al doilea caz fiind platita la valoarea pretentiilor.
Apoi, de retinut ca cererea cu valoare redusa este o procedura speciala si este de fapt un formular, care va trebui completat corect, iar avantajul este ca se poate judeca in camera de consiliu.
De asemenea, de stiut ca in conformitate cu art. 1011 Cod procedura civila, procedura privind cererile cu valoare redusa se aplica atunci cand valoarea cererii (fara a se lua in considerare dobanzile, cheltuielile de judecata si alte venituri accesorii) nu depaseste suma de 10.000 lei la data sesizarii instantei.
Atentie si la domeniul de aplicare al cererii cu valoare redusa.
Marcel Mihalache, Avocat
procmarci a scris:

Somatia de plata OG 5/2001 sau Ordonanta de plata OUG nr 119 / 2007 sunt cele mai rapide, pentru ca au caracter de ordonanta.
Conform art. 3 litera a) si b) din OG 5/2001, creditorul sau debitorul pot fi persoana fizica sau juridica.
Acelasi lucru reiese si din economia art. 6 litera a) si b) din OUG nr 119 / 2007.

O mica observatie: la acest moment, actele normative indicate de Dvs. nu mai sunt in vigoare, fiind agrogate.
Art. 83 din Legea nr.76/24.05.2012
La data intrării în vigoare a Codului de procedură civilă se abrogă:
g) Ordonanţa Guvernului nr. 5/2001 privind procedura somaţiei de plată, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 422 din 30 iulie 2001, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 295/2002, cu modificările şi completările ulterioare;
i) Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 119/2007 privind măsurile pentru combaterea întârzierii executării obligaţiilor de plată rezultate din contracte între profesionişti, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 738 din 31 octombrie 2007, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 118/2008, cu modificările ulterioare;

De actualitate sunt: Procedura Ordonantei de plata prevazuta de art 1013 si urm. C.pr.civ si procedura Cererii cu valoare redusa prevazuta de art.1025 si urm. C.pr.civ .