Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incepere activitate dupa concediu de crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incepere activitate dupa concediu de crestere copil

Cand se incepe activitatea dupa perioada de crestere copil. In ziua in care copilul inplineste 2 ani sau in ziua urmatoare?
Multumesc!
Multumesc pentru raspunsuri. Am fost si la ITM Prahova si acolo tot a doua zi mi/au spus ca incepe activitatea.
Legat de acest subiect, exista un termen de care trebuie tinut cont atunci cand iti anunti intentia de a relua activitatea dupa concediul de crestere copil? Adica trebuie anuntata compania cu 15 sau 30 zile inainte, ca vrei sa te intorci la o anumita data?

Multumesc!
Nu este precizat un termen dar nici nu puteti sa va duceti azi la firma si sa incepeti lucrul.
Faceti o cerere cu cateva zile inainte si anuntati pe angajator pentru a avea timp si el sa se pregateasca (ex: sa-i inceteze CIM persoanei care va tine locul etc.).