avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa ramasa fara mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa ramasa fara mostenitori

Buna ziua,

In cazul in care proprietarul unei case decedeaza si nu are nicio ruda apropiata care sa mosteneasca casa, cine intra in posesia ei?

Va multumesc!
Cu stima,
Ioana
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 12:50, 8 August 2013
daca nu exista nicio ruda dun clasele de mostenitori 1-4, nu exista nici testament, mostenirea este vacanta si o culege statul.
Ultima modificare: Joi, 8 August 2013
ContSters250994, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Eu daca as dori sa cumpar sau sa inchiriez aceasta casa este posibil? cui trebuie sa ma adresez?
pana nu stiti cine sunt mostenitorii nu puteti face nimic.
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Succesiune donatie doina33ro doina33ro Cand intre doi frati s-a facut o donatie iar dupa cateva luni proprietarul decedeaza daca familia refuza succesiunea proprietatea se intoarce la donator sau ... (vezi toată discuția)
Succesiune tcaciuc48 tcaciuc48 fratele a decedat in luna decembrie 2015,cine participa la succesiune,fiica fratelui sotia fratelui sau cei doi frati,cat primesc fiecare? Cu stima (vezi toată discuția)
Cine sunt mostenitorii Sophiam Sophiam Buna ziua! Matusa mea dupa mama are 84 ani. Nu are copii, este vaduva si rudele cele mai apropiate suntem noi, eu si fratele meu. Nu mai exista alte matusi ... (vezi toată discuția)