Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune donatie

Cand intre doi frati s-a facut o donatie iar dupa cateva luni proprietarul decedeaza daca familia
refuza succesiunea proprietatea se intoarce la donator sau ce anume se intampla?
incercati sa reformulati, va rog! cine a donat si cui si cine este proprietarul decedat?
masa succesorala include doar bunul donat?
in orice caz, donatia nu se intoarce la donator; daca familia apropiata refuza mostenirea, vin sa o culeaga urmatoarele clase de mostenitori, conform legii.
daca nu sunt mostenitori, succesiunea ramane vacanta si o culege statul.
Fratele mic doneaza fratelui mai mare iar la interval de cateva luni acesta decedeaza.Daca sotia nu face succesiunea dupa aceasta donatie,imobilul se intoarce la donator deci frate sau parinti?
Nu se întoarce nimic la nimeni.
Se dezbate succesiunea după fratele care a primit donația, acesta urmând a fi moștenit de sotie si copii.
Avocatul raspunde deasupra: daca familia apropiata refuza mostenirea, vin sa o culeaga urmatoarele clase de mostenitori, conform legii.
daca nu sunt mostenitori, succesiunea ramane vacanta si o culege statul.
Asa...si eu v-am raspuns dedesubt.
raluk0207, utilizator