avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune donatie

Cand intre doi frati s-a facut o donatie iar dupa cateva luni proprietarul decedeaza daca familia
refuza succesiunea proprietatea se intoarce la donator sau ce anume se intampla?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:45, 27 Mai 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
incercati sa reformulati, va rog! cine a donat si cui si cine este proprietarul decedat?
masa succesorala include doar bunul donat?
in orice caz, donatia nu se intoarce la donator; daca familia apropiata refuza mostenirea, vin sa o culeaga urmatoarele clase de mostenitori, conform legii.
daca nu sunt mostenitori, succesiunea ramane vacanta si o culege statul.
Fratele mic doneaza fratelui mai mare iar la interval de cateva luni acesta decedeaza.Daca sotia nu face succesiunea dupa aceasta donatie,imobilul se intoarce la donator deci frate sau parinti?
Nu se întoarce nimic la nimeni.
Se dezbate succesiunea după fratele care a primit donația, acesta urmând a fi moștenit de sotie si copii.
Avocatul raspunde deasupra: daca familia apropiata refuza mostenirea, vin sa o culeaga urmatoarele clase de mostenitori, conform legii.
daca nu sunt mostenitori, succesiunea ramane vacanta si o culege statul.
Asa...si eu v-am raspuns dedesubt.
Ultima modificare: Luni, 27 Mai 2019
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara.acum sapte saptamani mi-a murit concubina. traiam impreuna ... mary_nyk mary_nyk buna seara.acum sapte saptamani mi-a murit concubina.traiam impreuna de 16 ani,dar fara acte(nu hartia ne tine,imi spunea mereu).de vreo 4 ani contractasem ... (vezi toată discuția)
Casa ramasa fara mostenitori ContSters223764 ContSters223764 Buna ziua, In cazul in care proprietarul unei case decedeaza si nu are nicio ruda apropiata care sa mosteneasca casa, cine intra in posesia ei? Va ... (vezi toată discuția)
Cote moºtenire cioareccarmenmariana cioareccarmenmariana Într-o familie soţul are un copil din altă căsătorie.Soţul decedează .Moştenirea soţiei în caz de deces al acesteia fără a avea alţi moştenitori ... (vezi toată discuția)