Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

fratele a decedat in luna decembrie 2015,cine participa la succesiune,fiica fratelui sotia fratelui sau cei doi frati,cat primesc fiecare?

Cu stima
pe frate il mostenesc copiii si nevasta lui.
A cui succesiune vreti sa dezbateti ?
daca nu are copii cine participa la succesiune?
CAPITOLUL I
Dispoziţii generale

Art. 964

Principiile generale ale devoluţiunii legale a moştenirii
(1) Rudele defunctului vin la moştenire în următoarea ordine:
a) clasa întâi: descendenţii;
b) clasa a doua: ascendenţii privilegiaţi şi colateralii privilegiaţi;
c) clasa a treia: ascendenţii ordinari;
d) clasa a patra: colateralii ordinari.
(2) Dacă în urma dezmoştenirii rudele defunctului din clasa cea mai apropiată nu pot culege întreaga moştenire, atunci partea rămasă se atribuie rudelor din clasa subsecventă care îndeplinesc condiţiile pentru a moşteni.
(3) Înăuntrul fiecărei clase, rudele de gradul cel mai apropiat cu defunctul înlătură de la moştenire rudele de grad mai îndepărtat, cu excepţia cazurilor pentru care legea dispune altfel.
(4) Între rudele din aceeaşi clasă şi de acelaşi grad, moştenirea se împarte în mod egal, dacă legea nu prevede altfel.

Detalii: [ link extern ]

În situația prezentată de dvs., dacă defunctul nu avea descendenţi sau părinţi în viaţă la data decesului:
- soţul supravieţuitor moşteneşte 1/2 din averea defunctului (chiar dacă bunurile respective au fost dobândite înainte de căsătorie);
- fraţii au dreptul să moştenească cealaltă cotă de 1/2, împărţită egal între ei.
Vilb, utilizator
Dvs ati zis ca are. Are sau nu are?
Dacă nu are, mosteneste sotia jumătate și frații împart jumătate, asta dacă nu există părinți în viata.