Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... deces sot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

deces sot

As dori sa stiu in cazul in care moare sotul ,supravietuitoare sotie ,detin in comun un apartament in cota fiecare de 1/2, sotul un teren si niste actiuni; sotul mai are o sora in viata iar de la alti 6 frati nepoti supravietuitori cum se imparte masa succesorala?
Art. 964 NCC

Principiile generale ale devoluţiunii legale a moştenirii

(1) Rudele defunctului vin la moştenire în următoarea ordine:

a) clasa întâi: descendenţii;

b) clasa a doua: ascendenţii privilegiaţi şi colateralii privilegiaţi;

c) clasa a treia: ascendenţii ordinari;

d) clasa a patra: colateralii ordinari.

(2) Dacă în urma dezmoştenirii rudele defunctului din clasa cea mai apropiată nu pot culege întreaga moştenire, atunci partea rămasă se atribuie rudelor din clasa subsecventă care îndeplinesc condiţiile pentru a moşteni.

(3) Înăuntrul fiecărei clase, rudele de gradul cel mai apropiat cu defunctul înlătură de la moştenire rudele de grad mai îndepărtat, cu excepţia cazurilor pentru care legea dispune altfel.

(4) Între rudele din aceeaşi clasă şi de acelaşi grad, moştenirea se împarte în mod egal, dacă legea nu prevede altfel.
Dvs. veti avea jumatate din bunurile comune iar apoi din ce mai ramane sotului defunct dupa partaj(adica mostenirea in sine) aveti dreptul la inca o jumatate,restul impartindu-se in mod egal intre sora defunctului si nepotii de frate care vin la succesiune prin reprezentare.
ContSters258804, utilizator