Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pentru persoane juridice straine se factureaza in lei ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pentru persoane juridice straine se factureaza in lei sau euro?

O pensiune agroturistica , pentru cazarea persoanelor juridice straine este obligata sa emita factura in euro ? in lei este corect?
Buna seara,

Potrivit art.155. alineatul (22) din CF, sumele indicate pe factură se pot exprima în orice monedă cu condiția ca valoarea TVA colectată să fie exprimată în lei. În situaţia în care valoarea taxei colectate este exprimată într-o altă monedă, aceasta va fi convertită în lei utilizând cursul de schimb prevăzut la art. 139^1.

Numai bine