Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat in Germania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat in Germania

Daca permisul a fost suspendat in Germania,suspendarea permisului este valabila si in Romania?multumesc!
Da. In principiu politia germana va trimite postal instiintarea privind durata suspendarii permisului . Dvs. aveti obligatia sa predati peermisul politiei rutiere roamane , de unde primiti o dovada de circulatie valabila 15 zile , dupa expirarea careia opereaza suspendarea propriu-zisa.
Permisul se suspenda numai daca pentru fapta savarsita in Germania legislatia romana prevede masura suspendarii dreptului de a conduce.

HG1391-raoug195
Art. 213. – (1) Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce se dispune de catre politia rutiera din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române si în cazul când titularul permisului de conducere eliberat de catre autoritatea competenta din România a savârsit o fapta pe teritoriul altui stat, iar autoritatea statului respectiv a dispus, prin hotarâre, o astfel de masura.
(2) Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce se aplica pe teritoriul României numai daca pentru fapta savârsita legislatia rutiera româneasca prevede o astfel de masura.
(3) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce pe teritoriul României nu poate fi mai mare decât cea prevazuta de legislatia rutiera româneasca pentru o fapta asemanatoare.
(4) Pentru stabilirea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se ia în considerare, obligatoriu, perioada cât titularul permisului de conducere nu a avut drept de circulatie pe teritoriul statului care a emis o astfel de decizie.
Asa este , insa doar in ce priveste raspunderea in fata politiei romane. In Germania , daca s-a dispus suspendarea permisului si in termen de 3 ani esti oprit din nou pentru un control , in cazul in care nu poti prezenta dovada faptului ca a fost predat permisul pentru o perioada egala cu cea hotarata de ei , se suspenda pe loc dreptul de conducere si se aplica o amenda destul de mare.
Multumesc!