Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Probleme acte masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Probleme acte masina

Buna ziua, am cumparat o masina de la "un prieten". Masina e inmatriculata in Germania. Am fost am scos numere rosii, iar cei de la politie mi-au spus sa ii dau actele (talon si cartea de indentitate) sa le trimita in Germania ca sa o radieze, problema este ca nu o radiato si nici actele nu le mai primesc inapoi. Ce pot face? Il pot da in judecata, ce avantaje am? Multumesc #-o
atomix60, utilizator
Sa inteleg ca numerele de pe masina, care sunt emise in Germania au un caracter permanent si nu sunt provizorii(care au data expirarii pe ele). In mod legal o masina nu poate fi inmatriculata in doua tari. Se poate ca ”prietenul” dvs sa fi avut probleme in Germania cu Fiscul sau de ce nu cu modul in care a dobandit masina(daca nu era proprietatea sa).
Fara acte si fara a fi proprietarul de drept al auto nu prea aveti ce face. Eventual puteti incerca cu o plangere pentru inselaciune
Am reusit sa primesc inapoi cartea masini, talonul si numerele de Germania nu vrea sa mi le dea deoarece zice ca pot folosi masina cu numerele alea pe numele lui si nu ii convine.

Da. numerele acelea de Germania nu sunt provizori
atomix60, utilizator
este indreptatit sa isi ia numerele. Cu actele auto mergeti la inmatriculari si solicitati nr. provizorii(rosii). Aveti posibilitatea sa le prelungiti valabilitatea inca doua luni, deci in total 3 luni, timp in care mergeti la RAR, platiti timbrul de mediu si o inmatriculati in Ro. Succes
Problema este ca talonul nu mil da, si fara talon si cartea masini nu imi da numere.

Eu am doar cartea masini.
atomix60, utilizator
Da. Este o problema. Insa v-ar putea da un document prin care s-a realizat radierea din Germania. Ori sa ii dati de inteles ca ati cumparat masina de la el pentru a o folosi, nu pentru a o tine la expozitie. Pentru a o folosi, trebuie sa o inmatriculati. Pentru a o inmatricula, trebuie sa aveti certificatul.
Din ceea ce stiu eu, radierea in Germania se face doar prin predarea nr. de inmatriculare, fara celelalte documete ale auto.