Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de timbru pentru cerere depusa la tribunal
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de timbru pentru cerere depusa la tribunal

Buna ziua,
Doresc sa depun o cerere la tribunal prin care sa solicit dizolvarea unei societati care a avut sediul in apartamentul proprietate personala. Contractul este expirat din februarie 2013. La data cumpararii apart.(2011) nu am stiut de aceasta firma.
Cand depun cererea si actele doveditoare achit taxa de timbru si apoi depun o alta actiune si achit alta taxa de timbru? Sau este suficienta o singura depunere de acte?
Am incercat sa ma lamuresc singura de pe forum, dar nu am reusit. Multumesc anticipat.
Ce calitate aveti sa cereti dizolvarea societatii? Nu se intelege, cred ca doriti sa cereti ca acea firma sa nu mai aiba sediul declarat in apartamentul dvs? In functie de ce doriti, formulati actiunea si taxa de timbru judiciar o achitati la valoarea prevazuta in OUG nr.80/2013. Depuneti taxa odata cu cererea si timbrul judiciar de la un oficiu postal.
Dar recomandarea ar fi, sa luati legatura cu un avocat macar sa se uite peste actele dvs, ptr o consultanta de specialitate. Nu poate fi mare acest onorariu, dar singura e dificil.
Am calitatea de proprietar. Nelamurirea mea este: cererea si actiunea se pot comasa sau estetrebuie sa depun actiunea dupa ce imi comunica tribunalul.
O singura actiune la care anexati inscrisurile doveditoare, taxa judiciara de timbru-conform OUG 80/2013 si timbru judiciar aplicat pe cerere. Eu va recomand un avocat, macar pentru redactarea cererii. Succes!