Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune in instanta -lamuriri actiune, costuri si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune in instanta -lamuriri actiune, costuri si durata

buna ziua,Asvrea sa stiu cam care ar fi costurile unei asfel de actiune?mai exact suntem doi mostenitori fratii numai de mama ,eu fiind mostenitor testamentar iar fratele mostenitor rezervatar.In masa succesorala ar intra un apartament de 2 camere un loc de veci concesionat si o hotarare judecatoreasca definitiva asupra unui lot de pamant in cadrul unui titlu de proprietate comun.Mai mentionez ca fratele nu a depus optiunea succesorala in termen si daca are vreo importanta acest fapt as mai vrea sa stiu ce fel de actiune trebuie introdusa in instanta pentru ca prin sentinta pronuntata sa se poata stabili cine si cat stapaneste si cam cat ar dura un astfel de proces,Va multumesc anticipat.
Daca nu a facut declaratia de acceptare a succesiunii in termenul legal,s-a prescris drepul de optiune succesorala, daca nu a facut acte care se fie considerate acceptare tacita a succesiunii.In instanta trebuie sa faceti actiune ptr.stabilirea calitatii de mostenitor si cotelor de mostenire ce va revin.Intr-o astfel de actiune va trebui sa solicitati stabilirea bunurilor supuse impartelii precum si stabilirea calitatii de coproprietar si stabilirea cotei parti ce se cuvine fiecarui coproprietar ,daca aceste cereri se formuleaza in cadrul aceleiasi actiuni,se taxeaza cu o singura taxa de 5%din valaorea masei partajabile[Art.5(2)din OUG nr.80/2103 privind taxele judiciare de timbru].Oricum, instanta de judecata va determina cuantumul taxelor judiciare de timbru ptr.actiunile si cererile introduse .[Art.31(1) din OUG nr.80/2013 privind taxele judiciare de timbru].
buna ziua.Domnule avocat declaratia de optiune succesorala conform verificarilor de la R.E.N.O.S a fost facuta in termenul stabilit de lege.Nedumerirea mea ar fi act cantareste acest lucru in fata instantei?Acte de aceptare tacita nu exista deoarece administrarea folosinta actele de proprietate ale apartamentului sunt la mine precum si chitantele de plata ale impozitului si chitantele de plata a taxelor de cimitir a unui loc de veci in afara bucurestului. Ar mai fi ceva pamant in cadrul unui titlu de proprietate comun in care pentru o anumita suprafata exista o hotarare definitiva iar pen tru alta suprafata este un proces pe rol trimis de la curtea de apel bucuresti spre rejudecare la tribunalul giurgiu.Mai mentionez ca am initiat o actiune in constatarea calitatii de mostenitor avand ca singura proba certificatul de la ENOS care arata fapul ca la data eliberarii nu exista decat o singura declaratie de optiune.mentionez ca instanta mi-a respins cererea ca inadmisibila in temeiul articolului 193 lit c. cu privire la depunerea evidentelor succesorale.hotararea fiind in curs de redactare cu drept de apel in 30 de zile de la comunicare