Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

buna ziua.as vrea sa aflu daca o hotarare judecatoreasca pronuntata in cadrul unei cereri de constatare a calitatii de unic mostenitor ii poate conferi acestuia din urma calitatea de proprietar in drept si in fapt.va multumesc anticipat. mentionez cazul cand hotararea devine definitiva si irevocabila
Nu doar calitatea de unic mostenitor este suficienta.
Trebuie indicate si bunurile mostenite.
buna ziua d-le avocat mentionarea bunurilor succesorale in cadrul unei asfel de cereri trebuie facuta de notarul public prin incheierea referitoare la verificarea evidentelor succesorale la solicitarea instantei sau este suficient ca aceste bunuri sa fie mentionate doar in cerere.ar mai fi o intrebare simpla daca taxa de timbru judiciar la o astfel de actiune este la fel ca la o actiune privind dezbarerea succesiuni. ?Va multumesc
Bunurile sunt bunuri,verificarea evidentelor succesorale este alta mancare de peste. Evidentele succesorale nu se refera la bunuri, ci la optiuni succesorale, la existenta de testamente sau donatii pe care le ar fi facut defunctul. Bunurile le indica succesibilii/mostenitorii.
am inteles bunurile trebuie mentionate in cerere dar taxa de timbru judiciar in cadrul unei astfel de actiuni se aplica conform o.u g 80/2013adica in procent la valoarea masei succesorale
taxa de timbru este calculata procentual in functie de valoarea masei succesorale.