avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

buna ziua.as vrea sa aflu daca o hotarare judecatoreasca pronuntata in cadrul unei cereri de constatare a calitatii de unic mostenitor ii poate conferi acestuia din urma calitatea de proprietar in drept si in fapt.va multumesc anticipat. mentionez cazul cand hotararea devine definitiva si irevocabila
Cel mai recent răspuns: petre_marian , utilizator 15:56, 22 Iulie 2015
Nu doar calitatea de unic mostenitor este suficienta.
Trebuie indicate si bunurile mostenite.
buna ziua d-le avocat mentionarea bunurilor succesorale in cadrul unei asfel de cereri trebuie facuta de notarul public prin incheierea referitoare la verificarea evidentelor succesorale la solicitarea instantei sau este suficient ca aceste bunuri sa fie mentionate doar in cerere.ar mai fi o intrebare simpla daca taxa de timbru judiciar la o astfel de actiune este la fel ca la o actiune privind dezbarerea succesiuni. ?Va multumesc
Bunurile sunt bunuri,verificarea evidentelor succesorale este alta mancare de peste. Evidentele succesorale nu se refera la bunuri, ci la optiuni succesorale, la existenta de testamente sau donatii pe care le ar fi facut defunctul. Bunurile le indica succesibilii/mostenitorii.
am inteles bunurile trebuie mentionate in cerere dar taxa de timbru judiciar in cadrul unei astfel de actiuni se aplica conform o.u g 80/2013adica in procent la valoarea masei succesorale
taxa de timbru este calculata procentual in functie de valoarea masei succesorale.

Alte discuții în legătură

Succesiune in instanta -lamuriri actiune, costuri si durata petre_marian petre_marian buna ziua,Asvrea sa stiu cam care ar fi costurile unei asfel de actiune?mai exact suntem doi mostenitori fratii numai de mama ,eu fiind mostenitor testamentar ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru dezbatere succesiune/partaj succesoral pe cale judecatoreasca Cristian123c Cristian123c Unul dintre succesibili nu se prezinta la notar pt. dezbaterea succesorala.Se poate cere in instanta doar dezbaterea succesiunii fara partaj succesoral? Ce ... (vezi toată discuția)
Reprezentare in instanta monahelenus monahelenus Ma pot reprezenta singura in instanta intr-o speta simpla ? deaoarece familia tatalui meu biologic nu se prezinta la dezbaterea succesiunii la notar...m-am ... (vezi toată discuția)