Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Constituire organizatie patronala
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Constituire organizatie patronala

Pentru constituirea si dobandirea personalitatii juridice de catre o organizatie patronala, sunt aplicabile prevederile OG 26/2000 sau ale Legii nr. 62/2011? Am o cerere pe rol si actele depuse pe Legea nr 62/2011. Parerile sunt impartite si apreciez orice raspuns intemeiat.:vishenka:
Consider ca o organizatie patronala se constituie in baza OG 26/2000 cu completarile ulterioare, iar activitatea o desfasoara dupa Legea dialogului social respectiv Legea 62/2011 cu completarile ulterioare.i
Va multumesc pentru raspuns. Insa, Legea 62/2011 prevede demersurile pentru infiintarea si dobandirea personalitatii juridice a unei organizatii patronale. De ce sa aplic OG 26/2000, cand pentru infiintarea organizatiei patronale, de exemplu, nu este necesara rezervare denumire de la Ministerul justitiei?
In opinia mea, OG 26 / 2000 nu este aplicabila patronatelor, dupa cum nu este aplicabila nici sindicatelor, partidelor politice, asociatiilor de proprietari sau altor categorii de organizatii non-profit a caror regim juridic este reglementat de legi speciale. Este adevarat ca in textul OG 26 / 2000 se prevede expres la Art.1 alin. (3) ca ”Partidele politice, sindicatele şi cultele religioase nu intră sub incidenţa prezentei ordonanţe”, dar in opinia mea este evident o enumerare exemplificativa, nu limitativa, pentru ca de exemplu nu figureaza in enumerare nici asociatiile de proprietari desi evident legislatia speciala privitoare la acestea le confera o reglementare completa si nu se pune problema aplicarii OG 26 / 2000. In cazul organizatiilor patronale de asemenea exista lege speciala, si anume titlul III din Legea 62 / 2011, care reglementeaza constituirea, organizarea, statutul, drepturile si obligatiile, patrimoniul si finantarea activitatii, dizolvarea, reprezentativitatea, cam tot ce este necesar ca regim juridic pentru acestea. Iar in completare e aplicabil dreptul comun privind persoanele juridice, si anume cartea I titlul IV din Codul Civil. Nu vad niciun argument juridic pentru a aplica, in eventuala completare a prevederilor Legea 62 / 2011, ca drept comun, prevederile OG 26 / 2000 suplimentar sau in loc de cele ale Codului Civil.
Multumesc, este un raspuns pertinent si bine argumentat. Asta este si opinia mea. Insa o noua si tanara judecatoare face un amestec de OG 26/200 si Legea 62/2011. Solicita documente din ambele acte normative. Multumesc.