avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Legalitate cesiune credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Legalitate cesiune credit

este legal ca banca sa cesioneze creditul meu la o firma de recuperare
Cel mai recent răspuns: Pruna Loredana , Avocat 23:33, 10 August 2013
Da, este perfect legal. Cesiunea este opozabila debitorului cedat numai din momentul in care a fost notificat.
Buna seara .
Legal,conform Noului Cod civil, cesiunea poate fi efectuata de catre creditor altui tert,si fara acceptul debitorului .
Insa intervine aici o problema neprezentata si oarecum ascunsa de catre acestia .
Creditul , banii imprumutati apartin bancii si nu firmei de colecatare .Din punct de vedere contabil si juridic,bancii ii convine sa renunte la restul creditului ? Eu cred ca este mai de graba un aranjament,decat un contract de cesiune.Un aranjament cu ,,sperietoarele " de la colectari, pe care daca-i intrebi ceva juridic,spre pilda cand este o creanta exigibila,certa sau lichida ,ridica din umeri.
Depinde de ce scrie si in contract,dar daca vreti,faceti o adresa organelor de inspectie ale BNR ,sesizand acest lucru.
Cred ca lucrul acesta se intampla si cu clientii cu rate contractate la Domo,si care au fost tranferati fortat la Garanti Bank .Cred ca aceasta situatie poate obiectul si unei anchete de catre OPC.
Cu stima,
Marius Bote.
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 August 2013
Marius Bote, Practician in insolventa
Se poate castiga ceva in instanta in cazul in care creditul a fost cesionat ?
[va rog, nu mai scrieti cu majuscule, multumesc]
Ultima modificare: Duminică, 11 August 2013
gi-jane2, moderator
Nu aveti cum sa castigati, banca are dreptul sa faca acesta cesiune, asa cum are dreptul sa isi recupereze sumele restante.
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 August 2013
Societatea civilã profesionalã Horia Toder ºi asociaþii, Mediator
Este legal in momentul in care exista incheiat un contract de cesiune. In eventualitatea in care ati primit o notificare din partea societatii, ar trebui sa apara mentionat contractul nr din data de..... Puteti formula o adresa prin care solicitati sa va comunice o copie dupa contractul de cesiune, pentru a face dovada calitatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notificare cesiune creanta anna2000 anna2000 am primit un fax de 3 randuri prin care sunt informata ca creditorul meu a cesionat o creanta certa lichida si exigibila in suma de ... unui cesionar din ... (vezi toată discuția)
Cum sa platesc cit mai putin la recuperatori srl? Costica33 Costica33 Buna ziua, Am un credit bancar mare cu garantie ipotecara cesionat fara notificare de o banca de mare .... catre un SRL si ala de mare ...., cei mai ... (vezi toată discuția)
Pot da banca in judecata? danhof danhof Buna ziua, Nu stiu daca problema mea se incadreaza la acest capitol,dar nu am stiut sa o incadrez in alta parte. Am luat un credit de la o banca in 2005, ... (vezi toată discuția)