Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Declararea scadentei creditului
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Declararea scadentei creditului

Am un credit cesionat de banca catre o firma de recuperare, cesionat fara ca eu sa fiu notificat.
Nu am primit nici vreo instiintare in care sa apara formularea ca creditul a fost declarat scadent. Apare insa formularea "creditul exigibil".
In aceasta situatie, creditul meu este in vigoare, contractul mai e valabil cu banca? Stiu ca lipsa notificarii duce la inopozabilitatea creantei fata de mine, ma intereseaza acum cu creditul declarat scadent ori ba.
As vrea, indiferent de ce spun recuperatorii, sa platesc ratele la banca.
Multumesc.
Asa este! Cesiunea unei creante trebuie notificata debitorului cedat prin executor judecatoresc! Pentru scadenta creditului ar trebui sa va uitati peste contractul incheiat (semnat) cu banca. S-ar putea insa sa aveti avantajul ca, in urma unei negocieri cu firma de recuperari sa obtineti stoparea dobanzilor si o rata mai mica decat cea pe care in mod normal o plateati la banca!
Pentru scadenta creditului ma uit in contractul cu banca, dupa ce sa ma uit? Ce anume sa caut?
N-ai sa vezi rate mai mici sau facilitati de la recuperatori, refuza sa dea si date despre dobinzi si penalitati, despre modul de calcul, refuza orice, nu ai cu cine vorbi cu ei.
Si pentru ca nu vreau sa ma tepuiasca ei eu vreau sa platesc la banca cu care am contractul si de aceea intreb de creditul declarat scadent ori ba.