avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort si evacoare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort si evacoare

Buna ziua. Am o mare dilema. EA a intentat actiune de divorta catre EL. EA imptreuna cu parintii ei au intentat actiune de evacoare impotriva lui EL. DIvortul nu este solutionat inca fiind la faza de ascultare a martorilor. Amandoua procese sunt la aceeasi judecatorie, judecate de judecatori diferiti. In cererea de evacoare este mentionata cererea de divort. Parintii ei sunt proprietarii de drept a imobilului. DACA cererea de evacoare se solutioneaza in defavoarea lui El , acesta poate pleca din respectivul imobil cu bunurile (electrocasnice) dobandite in timpul casatoriei si existand facturi pe numele lui El ???? mentionez faptul ca nu s a intentat nici o actiune de partaj si nici nu sa facut vreo intelegere intre soti!!va multumesc!
cristina_lus a scris:

Buna ziua. Am o mare dilema. EA a intentat actiune de divorta catre EL. EA imptreuna cu parintii ei au intentat actiune de evacoare impotriva lui EL. DIvortul nu este solutionat inca fiind la faza de ascultare a martorilor. Amandoua procese sunt la aceeasi judecatorie, judecate de judecatori diferiti. In cererea de evacoare este mentionata cererea de divort. Parintii ei sunt proprietarii de drept a imobilului. DACA cererea de evacoare se solutioneaza in defavoarea lui El , acesta poate pleca din respectivul imobil cu bunurile (electrocasnice) dobandite in timpul casatoriei si existand facturi pe numele lui El ???? mentionez faptul ca nu s a intentat nici o actiune de partaj si nici nu sa facut vreo intelegere intre soti!!va multumesc!
[/quot
In afara de problemele pe care le aveti cu gramatica limbii romane.
Sa faca persoana in cauza in conformitate cu disp.art.135 si urm.cerere de asigurare de dovezi.Un executor judecatoresc va veni,va inventaria bunurile in totalitatea lor si acestea vor fi supuse in final partajului dintre soti.Daca se incearca sustragerea bunurilor dupa ce inventarierea a fost efectuata,fapta devine infractiune si este de competenta organelor penale.Mai exista,daca partea este itermen -primul termen la care partile au fost legal citate-posibilitatea introducerii unei cereri reconventionale
Daca proprietari ai imobilului sunt numai parintii EI atunci doar acestia vor solicita evacuarea lui, a ginerelui. Bunurile dobandite de cei doi soti in timpul casatoriei sunt comune, daca nu se dovedeste contrariul( respectiv ca sunt in legatura cu profesia unuia dintre soti etc.), situatie care persista pana la partajarea lor.Nu are importanta daca exista facturi doar pe numele unui sot atat timp cat bunurile au fost achizitionate in timpul casatoriei, inainte de despartirea in fapt.
pe mine m ar interesa DACA EL PLECA DIN IMOBIL CU BUNURILE LUI ,I SE POATE INTAMPLA CEVA(sa fie acuzat de ceva) ???Nu este DEOCAMDATA nici o actiune de partaj si nici o intelegere. Pe El il intereseaza daca poate pleca din imobil cu o mare parte din lucrurile cumparate de el.(fara geamuri termopan , manopera de la constructia unei camere, var si alte chestii din astea) Va multumesc si scuzati mi va rog greselile de gramatica.
Stimata Doamna,

Sotul poate pleca din domiciliul comun (chiar daca domiciliul comun a fost in apartamentul parintilor sotiei) luand si anumite bucuri comune dobandite in timpul casatoriei DOAR daca sotia accepta acest lucru. Astfel, se va infaptui un partaj voluntar pentru o parte din bunuri. La cererea de partaj care va avea loc ulterior se va face mentiune tuturor bunurilor dar si a persoanei al care acestea se afla.
Fara acceptul sotiei, sotul nu poate pleca din apartament cu acele bunuri, pentru ca proprietatea este, deocamdata, a ambilor soti, in indiviziune - ambii au drepturi egale la bunuri.
Sfatul meu este ca sotii sa incerce o discutie amiabila si, de buna voie, sa decida ce bunuri poate lua sotul din casa.
In caz de neintelegere si, mai ales daca se va admite cererea de evacuare, este foarte bun sfatul colegei - ca sotul sa solicite inventarierea bunurilor din casa, pentru a nu se nega ulterior existenta acestora.
Mult succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract vanzare-cumparare dan bujoreanu dan bujoreanu Se poate rezilia un contract de vanzare-cumparare de imobil facut intre parintii mei si intre mine si fosta sotie, neavand nicio clauza? Sunt divortat de ... (vezi toată discuția)
Divort+partaj Daniela34 Daniela34 Buna ziua, Sunt in proces de divort si as dori sa stiu daca pot deschide proces de partaj si sa il atasez la cel de divort sau sa adaug direct la dosarul ... (vezi toată discuția)
Divort mamina mamina Buna ziua, Am o problema destul de delicata ,pe care nu o pot discuta cu nimeni.Asa cum spune si titlul subiectului este vb despre un divort .In cateva ... (vezi toată discuția)