Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Studii secretar primarie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Studii secretar primarie

Buna ziua, as vrea sa aud ceva pareri de la experti in domeniu.:) Ce studii ai nevoie exact pentru a fi secretar de primarie????Sa spunem un exemplu... absolvent al facultatii de Stiinte Administrative specializarea administratie publica si un masterat in Drept - Proceduri judiciare si profesii liberale. Neavand experienta in domeniul studiat, ar fi debutant. S-ar incadra persoana? Unde se da concursul pentru secretar de primarie... la Bucuresti sau la consiliul judetean , Prefectura???
Pe romaneste: secretarul unitatii administrativ teritoriale trebuie sa aiba studii superioare, in domeniile drept sau administratie publica. Legea mai cere sa mai aiba si master, insa momentan acel articol este suspendat. Cerinta minima de vechime in specialitatea studiilor este de 2 ani la comune si 5 ani la orase (deci nu poate fi debutant). Concursul este organizat la ANFP, in Bucuresti, pentru orice unitate administrativ-teritoriala din tara.