Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Bilant iunie 2013 conturile 4428D si 4428C
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Bilant iunie 2013 conturile 4428D si 4428C

Buna ziua !
As dori sa va intreb cum trebuie tratate sumele aflate in sold debitor si creditor la 4428 :
- ca diferenta si anume 4428D-4428C>0 la datorii atat in F10 cat si in F30 sau 4428DC-4428D>0 la creante atat in F10 cat si F30
SAU
- soldul debitor luat in calcul ca atare la datorii in ambele formulare si creditor la creante , deasemenea ,in ambele formulare ?
Contul 4428 este un cont bifunctional si poate avea pe analiticele sale si sold debitor si sold creditor. Ca urmare, la compelarea bilantului veti tine cont de situatia specifica.

Ca sa va pot ajuta trebuie sa-mi spuneti ce reprezinta fiecare sold in parte.