Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inscriere in bilant a soldului contului 4428
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inscriere in bilant a soldului contului 4428

Daca am sold pe 4428 .m aviz nefacturat, unde apare in bilant la ce rand, si daca am inteles bine 4428 TI se i-a in calcul la datorii si 4428 TP la creante?
De fapt daca am 4428 sold creditor in F10 trec la rand 11 cu plus am inteles bine?
Pentru ca aveti analiticele respective, evidentiati astfel:
- 4428 - sold creditor marfa livrata si nefacturata - datorii pe termen scurt (rd.11)
- 4428 - sold debitor marfa primita cu aviz - creante (rd.6)
- 4428 - sold creditor TVA la incasare - datorii pe termen scurt (rd.11)
- 4428 - sold debitor TVA la incasare - creante (rd.6)
- soldul creditor al contului 4428 aferent stocului de marfa la magazinele care vand cu amanuntul se scade din valoarea stocurilor (rd.5).
Eu nu as opta pentru cumularea soldurilor.
Gabriela ZAILIC, Contabil