Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... adeverinta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

adeverinta

am solicitat ascociatiei de locatari de unde locuiesc ( apartamentul este al sotie ,eu nu am mutatie facuta ) fiind trecut in cartea de imobil o adeverinta necesara unui imprumut dar am fost refuzat pe motiv ca nu am mutatie facuta cu toate ca locuiesc aici din 1990.
intrebarea este daca este legal ca asociatia sa procedeze asa si cum se poate face dovada unei cereri scrise facute catre respectiva asociatie ,mai precis intentionez sa fac o cerere scrisa si nu stiu cum pot sa dovedesc ulterior ca aceasta a fost facuta .
Intocmiti cererea in doua exemplare ,depudeti un exemplar la asociatie , iar pe exemplarul dvs. solicitati sa va dea numar de inregistrare .
si asociatiile ar trebui sa aiba registru de corespondenta si sa inregistreze toate cererile si sesizarile.Deci, asa cum v-a spus colegul.Dublu exemplar.....
catalinpascu a scris:

am solicitat ascociatiei de locatari de unde locuiesc ( apartamentul este al sotie ,eu nu am mutatie facuta ) fiind trecut in cartea de imobil o adeverinta necesara unui imprumut dar am fost refuzat pe motiv ca nu am mutatie facuta cu toate ca locuiesc aici din 1990.
intrebarea este daca este legal ca asociatia sa procedeze asa si cum se poate face dovada unei cereri scrise facute catre respectiva asociatie ,mai precis intentionez sa fac o cerere scrisa si nu stiu cum pot sa dovedesc ulterior ca aceasta a fost facuta .

Dar ce ati solicitat sa va scrie in adeverinta? Ati solicitat sa va elibereze adeverinta din care sa reiasa ce anume ? Ca locuiti acolo? Ca sunteti trecut la cheltuielile de intretinere acolo? Ca nu aveti datorii la asociatie dumneavoastra personal sau proprietarul de drept? Am putea intelege de ce vi s-a refuzat eliberarea adeverintei.
As pune o intrebare care aproape ca se scrie singura? Adica de 19 ani locuiti intr-un loc (insurat fiind) si nu aveti un act de identitate pe acea adresa? Eu stiu ca o CI se schimba la 10 ani. Ma rog..... Cred ca mai repede va duceti si va scoateti o CI pe noua adresa decat sa apelati la peticeala cu cartea de imobil si asociatia de locatari.
De acord cu d-na elga50 si adriantot. Si la noi la asociatie s-a prezentat un proprietar ai caror copii vor sa faca un imprumut de la o banca. Ei bine bancile, mai nou, in politica lor vor sa se asigure ca cel care solicita imprumutul mai poate sa-l si returneze si atunci apeleaza la tot felul de acte si chiar la o adeverinta de la asociatie.... Mai mult, intr-o zi s-a prezentat la noi la asociatie o doamna care a solicitat sa-i eliberam o adeverinta ca este membra a asociatiei si ca locuieste la adresa din buletin!!! Adeverinta a fost solicitata de un supermarket din oras in vederea intocmirii unei legitimatii de acces... Te si crucesti, sa-i eliberezi proprietarului adeverinta ca are buletin!! Te minunezi, dar doamna nu a plecat din sediu fara adeverinta, asa ca vedeti, cum sa se desfiinteze aceste asociatii?
@catalinpascu, asa cum ati fost sfatuit de specialisti, solicitati asociatiei sa va elibereze adeverinta solicitata. Aratati unde va trebuie. Daca informatiile transmise pe adeverinta de catre asociatie sunt corecte, nu au de ce sa se teama.
Succes!