avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Apometre in mediul rural
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Apometre in mediul rural

Locuiesc in mediul rural si sa defectat apometrul pus de primaria localitati acum vreo 6-7 ani [ nu se mai poate citi deoarece este din acela cu cadram umed si sa depus toata mizeria din apa , mentionez ca au venit si lau curatat ,dar dupa o luna sa facut la fel ] am primit somatie ca sa cumpar apometru din banii mei ca sa -l inlocuiasca ei .Eu am obligatia de a cumpara acest apometru ? Va rog respetuos sa imi raspundeti caci am termen pana pe 15-08-2013
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:48, 12 August 2013
Trebuie sa va uitati in contractul de furnizare, ocolo trebuie sa fie prevazuta obligatia respectiva.
De obicei, aceasta obligatie revine furnizorului si ar trebui sa fie un apometru de clasa C, adica unul destul de scump (300-500 lei). Daca este de clasa B, veniti in primul oras si va achizitionati un apometru de clasa B care costa cam 50-60 lei. Noi la bloc, avem incheiat contract de furnizare prin as. proprietari, iar apometrul este al furnizorului care mai are si grija ca la 3 ani sa fie schimbat in vederea verificarii metrologice.
Acum, faptul ca la o anumita perioada se murdareste, nu este nici-o problema deoarece, asa cum ati spus, acesta lucreaza perfect in mediu umed. Pentru lecturare, daca nu se poate altfel, se intra in camin, se curata si apoi se lectureaza. Faza este ca daca il aveti de 7 ani si nu a mai fost verificat, nu este in regula. Acum depinde in favoare cui functioneaza...
Este adevarat ca in ultima vreme foarte multe localitati rurale si-au ”tras” retele de apa potabila si da, este normal sa se contorizeze consumurile, insa la nivelul consiliului Local trebuiesc prevazute niste regulamente privind toate aceste probleme...
Succes!
In conditiile in care apometrul se inunda cu impuritati care genereaza eronata inregistrare sau chiar blocarea angrenajelor,,pentru remediere instalati inainte de apometru filtru cu cristale care va asigura buna functionare atat a apometrului cat si a caliatatii apei si a consumatorilor casnici masina spalat,boiler,etc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea apometrului defect este obligatia consunatorului sau ... monicagaciu monicagaciu Schimbarea apometrului defct este obligatia consunatorului sau a companiei de apa din moment ce apometru nu poate fi citit din cauza calitatii apei furnizate ? ... (vezi toată discuția)
Intrebare refuz montare coloana separata apa RuncanCristian RuncanCristian Buna ziua !Este normal ca societatea care asigura apa potabila sa refuze montarea unui apometru separat unei scari de bloc pe cheltuiala sa ?Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Pausalul adelasirghie adelasirghie Stau la parter, in sectorul 3, iar contorul apa calda bucatarie s-a blocat din cauza mizeriilor de pe coloana comuna. Nu e prima data. Administratia nu vrea sa ... (vezi toată discuția)