avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Buna seara, în cazul unui divorț, având în vedere ca bunurile făcute în prealabil sunt în străinătate, ași dori sa știu cum se împart , dețin o locuința cumpărata înainte de căsătorie, pe numele meu, aceasta din urma va revenii și soțului după divorț ?
Pe numele soțului este automobilul dar cumpărat împreuna în timpul căsniciei cum se va împărți ?
Si care este perioada cea mai rapida de divorț?
Mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: madalina444 , utilizator 21:33, 12 August 2013
Apartamentul nu se imparte.
Masina da.... in cote virtuale de 50%. Daca una din parti vrea mai mult va trebui sa dovedeasca ca a contribuit cu mai mult.
30 de zile.... la notar.
Depinde carei legi este supus partajul.
Referitor la bunul imobil vorbiti cu avocat din tara in care va aflati.
Tot la fel si cu masina daca figureaza in strainatate.
in cazul agresiuniilor fizice provocate de sot, cele mai multe fara martori, cum va influenta asta divortul ?. alte modalitati mai rapide de divort, fara semnatura sotului, tinand cont de caracterul agresiv al acestuia ? . cum se procedeaza in cazul in care sotul paraseste domiciliul cu toate bunurile banesti aflate pe card.? si in legatura cu masina, aceasta este inmatriculata in romania.
Ultima modificare: Luni, 12 August 2013
madalina444, utilizator
Daca va judecati in Romania sunteti supusi legii romane si cu divortul si cu masina.
La partaj se va echilibra situatia.
Hotararea romana o veti putea folosi si in strainatate pentru partajul pe bunul imobil.
Daca sotul nu e de acord cu divortul, lucrurile se complica, poate dura destul de mult..un an, doi..
Pt ca sunteti obligata sa apelati la mediator in prealabil, poate raspunde invitatiei si il convinge acesta sa ajungeti la un acord.
Daca veti ajunge sa va judecati si nu aveti cum dovedi agresiunile sotului, mai bine cereti divortul din culpa comuna.
Puteti bloca acele conturi.
Unde v-ati casatorit?
Ultima modificare: Luni, 12 August 2013
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Domiciliu comun - resedinta comuna tantzat tantzat Cum se face partajul daca sotii au resedinta comuna (nu domiciliu) in strainatate? (vezi toată discuția)
Legi legate de divort Vanessa_Bello Vanessa_Bello Buna seara.As avea cateva intrebari in caz de divort: -Pot divorta la Notar in absenta sotului? (Adica sa depun actele daca el este in strainatate?)Sau ... (vezi toată discuția)
Neintelegeri partaj ContSters138888 ContSters138888 Buna ziua. M-am hotarat sa divortez.Ne-am inteles pe o suma pentru lucrurile mele cumparate dinainte de casatorie pe care i le-am lasat(lucrez de 2 luni in ... (vezi toată discuția)