Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... persoana fizica............
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

persoana fizica............

sotul meu are autorizatie de persoana fizica,forma de impozitare este pe venit fix,este obligat sa plateasca si la casa de pensii pentru vechime sau doar la CAS?
Din cate cunosc ,in acest caz exista obligativitate doar pentru contributia la asigurarile de sanatate.
Da, reglementarile legale le gasiti in urmatoarele acte normative:

OUG nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre PFA, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, prevede:
Art. 18. - PFA este asigurata in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale si are dreptul de a fi asigurata in sistemul asigurarilor sociale de sanatate si al asigurarilor pentru somaj, in conditiile prevazute de lege.

Legea nr.19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, dispune:
Art. 5. - (1) In sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care realizeaza un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel putin 3 salarii medii brute, si care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
d) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;