avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acte necesare ajutor de deces
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acte necesare ajutor de deces

Buna ziua,
care sunt actele necesare pentru ajutorul de deces de la casa de pensii va rog?
multumesc1
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:29, 13 August 2013

a) cupon (cupoane) de pensie decedat ;
b) cerere-tip privind solicitarea drepturilor de asigurari sociale (Anexa 39);
c) certificat de deces - in original si copie(fata-verso)
d) actul de identitate al solicitantului, si original copie ;
e) acte de stare civila ale solicitantului, din care sa rezulte gradul de rudenie cu decedatul, sau, după caz, actul care atesta calitatea de mostenitor, tutore, curator;
f) acte din care sa rezulte ca s-au suportat cheltuieli ocazionate de deces;
Multumesc,in cat tim macar cu aproximatie se elibereaza banii?
Ajutorul de deces se elibereaza in 24 de ore.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor de inmormantare neagu ctin neagu ctin ajutorul de inmormantare ptr un pensionar decedat, de unde se ia si ce acte trebuiesc? multumesc! (vezi toată discuția)
Acordarea de ajutor de inmormantare ciprianpaul ciprianpaul bunicul meu a decedat in urma cu 4 zile si as vrea sa stiu cum pot beneficia de ajutor de inmormantare. problema este ca el primea doar o pensie de handicap de ... (vezi toată discuția)
Acte necesare dosar ajutor inmormantare lungus lungus imi poate spune cineva care sunt actele necesare completarii unui dosar pentru ajutor de inmormantare a unui pensionar? (vezi toată discuția)