Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acte necesare ajutor de deces
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acte necesare ajutor de deces

Buna ziua,
care sunt actele necesare pentru ajutorul de deces de la casa de pensii va rog?
multumesc1

a) cupon (cupoane) de pensie decedat ;
b) cerere-tip privind solicitarea drepturilor de asigurari sociale (Anexa 39);
c) certificat de deces - in original si copie(fata-verso)
d) actul de identitate al solicitantului, si original copie ;
e) acte de stare civila ale solicitantului, din care sa rezulte gradul de rudenie cu decedatul, sau, după caz, actul care atesta calitatea de mostenitor, tutore, curator;
f) acte din care sa rezulte ca s-au suportat cheltuieli ocazionate de deces;
Multumesc,in cat tim macar cu aproximatie se elibereaza banii?
Ajutorul de deces se elibereaza in 24 de ore.