avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere cu preaviz in timpul concediului de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere cu preaviz in timpul concediului de odihna

se poate transmite notificarea privind preavizul pentru desfacerea contractului de munca, in timpul cat angajatul este in concediu legal de odihna ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:29, 13 August 2013
1. Se poate transmite preavizul si in timp ce salariatul ste in CO.

2. CO nu suspenda perioada de preaviz.
Desfiintarea unui post poate avea loc pe durata CO, concedierea este interzisa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz in timpul concediului de odihna anew anew Mi s-a desfacut contractul de munca in timpul concediului de odihna. Angajatorul are dreptul sa desfaca contractul de munca in timpul concediului ... (vezi toată discuția)
Concediu si preaviz Paleata Paleata buna ziua., am fost trimis in co perioada in care la un moment dat mi s-a transmis preavizul cu decizia de desfacere a contractului individual de munca. ... (vezi toată discuția)
Concedierea in cazul restructurarii barbu_alexandra_maria barbu_alexandra_maria Buna ziua,va rog sa ma sfatuiti si pe mine cum este bine sa procedez in cazul in care socieatea a hotarat sa-si restranga activitatea.Lucrez(inca) la un SRL. ... (vezi toată discuția)