Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PREAVIZ IN TIMPUL CONCEDIULUI DE ODIHNA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PREAVIZ IN TIMPUL CONCEDIULUI DE ODIHNA

Mi s-a desfacut contractul de munca in timpul concediului de odihna. Angajatorul are dreptul sa desfaca contractul de munca in timpul concediului de odihna?Pot intrerupe cele 20 de zile de preaviz cu concediu de boala?
Concediul medical suspenda contractul individual de munca, deci si preavizul este suspendat in ceea perioada...
Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa pe durata efectuării concediului de odihnă, exceptie facand reorganizarea judiciara sau falimentul angajatorului, în condiţiile legii.

Corect ar fi fost ca la intoarcerea din concediu de odihna sa va inmaneze instiintarea ca i se desfiinteaza postul si din acel moment sa curga termenul de preaviz.
Asa cum v-a comunicat freeelis, concedierea nu poate fi dispusa in CO,fapt pentru care contestati in instanta decizia de concediere.

CM intrerupe perioada de preaviz,iar dupa terminarea CM-ului preavizul continua cu zilele ramase de preaviz .