Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu si preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu si preaviz

buna ziua., am fost trimis in co perioada in care la un moment dat mi s-a transmis preavizul cu decizia de desfacere a contractului individual de munca. intrebari:
1. este legal ca in perioada de concediu de odihna sa se procedeze astfel?
2. este corect ca o anumita perioada a concediului sa-mi fie calculata ca perioada de preaviz?
3. daca CM permite program de 4 ore in perioada preavizului, si daca CO poate fi suprapus cu preavizul (2 in 1), este posibil ca la 20 de zile de preaviz sa se calculeze 10 de CO?

multumesc anticipat

1. Pe durata CO se poate desfiinta un post.

2. Pe durata efectuarii concediului de odihna nu se poate concedia o persoana, potrivit art.60 alin.1 lit.h C.mun., exceptie facand cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii. (art.60 alin.2 C.mun.)

3. Pe durata preavizului se poate lua CO, astfel incat perioada de CO se va suprapune cu perioada preavizului.

4. Durat timpului de munca prevazuta in c.i.m. nu diminueaza durata preavizului.
Durata timpului de munca de 4 ore/zi , inseamna un preaviz de minim 20 de zile lucratoare cu timp de munca de 4 ore/zi.