avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu si preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu si preaviz

buna ziua., am fost trimis in co perioada in care la un moment dat mi s-a transmis preavizul cu decizia de desfacere a contractului individual de munca. intrebari:
1. este legal ca in perioada de concediu de odihna sa se procedeze astfel?
2. este corect ca o anumita perioada a concediului sa-mi fie calculata ca perioada de preaviz?
3. daca CM permite program de 4 ore in perioada preavizului, si daca CO poate fi suprapus cu preavizul (2 in 1), este posibil ca la 20 de zile de preaviz sa se calculeze 10 de CO?

multumesc anticipat












Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:13, 2 Septembrie 2013
1. Pe durata CO se poate desfiinta un post.

2. Pe durata efectuarii concediului de odihna nu se poate concedia o persoana, potrivit art.60 alin.1 lit.h C.mun., exceptie facand cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii. (art.60 alin.2 C.mun.)

3. Pe durata preavizului se poate lua CO, astfel incat perioada de CO se va suprapune cu perioada preavizului.

4. Durat timpului de munca prevazuta in c.i.m. nu diminueaza durata preavizului.
Durata timpului de munca de 4 ore/zi , inseamna un preaviz de minim 20 de zile lucratoare cu timp de munca de 4 ore/zi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz Paduraru Oana Paduraru Oana In calculul preavizului de 20 de zile lucratoare se vor scadea zilele nelucratoare impuse de legea 329/2009 pe luna decembrie(4 zile). Sau sunt considerate ... (vezi toată discuția)
Este posibil ca după ce am inaintat cerere de concediu de odihnă, ... LOPY LOPY Este posibil ca după ce am inaintat cerere de concediu de odihnă, în aceeași zi,angajatorul să dea o decizie de restrângere a activității și implicit ... (vezi toată discuția)
In timpul efectuarii c.o. se poate da preaviz de concediere? comercial comercial Ma aflu in urmatoarea situatie : sunt in C.O. pe anul 2010 si am fost instiintat (deocamdata verbal) ca urmeaza sa primesc preaviz de conciedere de 20 ... (vezi toată discuția)