Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Avertisment din partea Primariei pentru cainii din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Avertisment din partea Primariei pentru cainii din scara blocului

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema. La scara blocului unde locuiesc, in holul de la intrare (parter) stau, de cativa ani, doi caini. Desi majoritatea proprietarilor nu sunt de acord cu asta (din cauza mirosului insuportabil si a faptului ca latra pe oricine intra in bloc si, mai mult, in cateva randuri au muscat niste persoane), cainii sunt in continuare gazduiti in scara blocului, din cauza unor vecini care - desi minoritari - sunt mai "tari in gura" si fac ceea ce vor ei. Zilele trecute, la avizierul de la bloc a aparut un anunt din partea Primariei locale, in care se da un avertisment locatarilor scarii pentru mirosul neplacut din bloc (perfect adevarat) si, implicit, pentru nerespectarea curateniei (si acest lucuru este adevarat, deoarece unii vecini pun mancare la caini in hol). In anuntul primariei se spune ca, in cazul in care situatia nu se va remedia, locatarii vor fi sanctionati cu amenda de pana la 3.000 lei.
In aceste conditii, va adresez rugamintea sa-mi spuneti ce trebuie sa fac, deoarece eu niciodata nu am dorit acei caini in holul de la intrare (nu pentru ca as avea ceva impotriva animalelor ci pentru ca - repet - mirosul este insuportabil) si , evident, niciodata nu i-am aciuit acolo. Nu este corect ca, dupa ce suntem si noi victime ale celorlalti vecini, sa trebuiasca sa platim amenda pentyru ceea ce nu am facut. Cine trebuie sa se ocupe de acest aspect? Pentru ca administratorul blocului spune ca nu se baga, ca e treaba noastra, a celor care locuim la scara respectiva. Administratorul este, insa, angajatul blocului, cu salariul aferent. Nu ar trebui sa faca el ceva in acest sens?
Va rog mult sa ma ajutati in aceasta problema si sa-mi spuneti ce trebuie sa fac. Varianta cu "sa discut cu vecinii cara baga cainii in bloc" nu este viabila, s-a discutat deseori cu ei si degeaba. Multumesc foarte mult.
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele acesteia care detine autoritatea si competenta,in interesul general al proprietarilor sa respecte si sa aplice unitar normele in domeniu
Presedintele de asociatie in cadrul comitetului executiv poate dispune regulament de ordine interioara si decizii pentru respectarea ordinii si curateniei in imobil ,pentru asigurarea sigurantei proprietarilor si pentru indepartarea cainilor fara stapan din imobil
Presedintele de asociatie detine autoritatea sa someze oficial proprietarii in cauza sa desfasoare demersuri concrete pentru indepartarea cainilor si readucerea spatiului la destinatia de parte comuna
Administratorul de imobil este angajat al asociatiei de proprietari cu autoritatea de executie dispozitii ale adunarii generale,presedinte si comitet executiv
Multumesc mult. Asadar, daca am inteles corect, presedintele asociatiei are OBLIGATIA sa faca demersurile necesare? Pentru ca la noi reprezentantii asociatiei nu vor sa-si asume nicio responsabilitate (ca sa nu se certe cu cei care ţin câinii in holul blocului) si sa arunce toata raspunderea la ceilalti locatari, in ideea ca sa creeze un "razboi" intre cei care doresc cainii in scara blocului si ceilalti (stiu ca pare caraghios ceea ce va scriu, dar, din pacate, aşa stau lucrurile). Multumesc
Comitetul executiv, reprezentat de presedinte, sa faca sesizare la primarie (acea primarie care a amenintat cu amenda) si sa solicite echipa de hingheri (este in subordinea primariei) sa ia cainii din scara blocului.