Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Reducere perioada suspendare permis conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Reducere perioada suspendare permis conducere

Buna ziua ! Mi-a fost suspendat dreptul de a conduce autoturisme pe o perioada de 90 de zile... am inteles ca aceasta perioada se poate reduce la 30 de zile. Intrebarea mea este daca pot beneficia de aceasta reducere in cazul in care contest procesul-verbal si plangerea va fi respinsa ? Sau pt. a beneficia, nu trebuie sa contest procesul verbal ? Va multumesc anticipat !
Buna ziua,

Am permisul suspendat pe 90 de zile petru conducerea sub influenta alcoolului,dar nu am provocat nici un accident de circulatie,pot sa solicit aceasta reducere a perioadei ?

Multumesc anticipat,
O zi buna!
Da. In conditiile art. 221 din regulament
Buna ziua,

Recent mi-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile in urma unui accident provocat de mine. Nu am respectat semnul de "cedeaza" si m-am ciocnit cu o duba. In urma accidentului, celalalt sofer nu a patit nimic insa eu am fost transportat la spital din cauza plagii pe care am suferit-o. In aceste conditii pot beneficia de reducerea perioadei?
Cat despre acte, trebuie CI, cerere si dovada de circulatie, dar nu am o dovada de plata a amenzii pentru ca nu am primit (inca) amenda. Fiind accident "cu victime" (victima fiind tot eu), dosarul e inca deschis.
Pot depune cererea in astfel de conditii?

Multumesc