Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal neconform cu realitatea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal neconform cu realitatea

am incetat contractul de munca in luna iulie conf art 55 lit b. La solicitarea adeverintei de vechime am constatat ca timp de 2 luni figurez in concediu fara plata. nu am fost instiintata de acest lucru la momentul respectiv si nici nu am semnat vreun act sau cerere. Nu inteleg cum e posibil acest lucru. Daca merg instanta pot cere daune pentru acest fapt.
Multumesc
prima data, solicitati, in scris,printr-o adresa inregistrala la registratura societatii, copii ale documentelor conform carora au fost efectuate inregistrarile in revisal.
dupa ce societatea vi le va comunica, sau refuza sa vi le comunice, va puteti adresa instantei pentru eventuale pretentii.
dar este posibil sa fie o eroare materiala... in orice caz, angajatorul are obligatia sa va lamureasca si sa va puna la dispozitie documentele din dosarul personal.
am copii dupa revisal, si nu cred ca este o gresala pt ca au mai fost si alti angajati in aceeasi situatie in aceeasi perioada.
multumesc
elenamoroianu a scris:
Daca merg instanta pot cere daune pentru acest fapt.

Da, puteti cere daune in instanta.
La ce daune va ganditi? Puneti in balanta timpul pierdut prin instante si beneficiile.
Incercati calea medierii poate va este mai de folos. Succes!
Pe perioada in care figurati in CFP , ati primit salariu?