avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara pentru major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara pentru major

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca mai am obigatia ca dupa implinirea varstei de 18 ani a copilului mai trebuie sa platesc pensie alimentara.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 07:20, 20 August 2013
daca se duce la facultate, pana la 26 de ani, aveti obligatia sa platiti.
Multumesc pentru raspuns!
Da, daca copilul urmeaza cursurile unei facultati la zi si nu realizeaza venituri proprii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara madalin073 madalin073 Sunt divortata de sapte ani,am platit pensie alimentara in tot acest timp...anul acesta copilul va implini 18 ani,in hotararea judecatoreasca se specifica ca ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentară duke_teacher@yahoo.com duke_teacher@yahoo.com Copilul din afara casatoriei, caruia-i plateam pensie alimentara a implinit 18 ani. Sentința prin care s-a stabilit pensia alimentara se incheie cu formularea ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere copil CatanaNelu CatanaNelu Cei doi copii ai mei au fost incredintati in urma divortului spre custodie fostei sotii si am fost obligat la plata pensiei de intretinere copii, dar pana la ... (vezi toată discuția)