Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Sunt divortata de sapte ani,am platit pensie alimentara in tot acest timp...anul acesta copilul va implini 18 ani,in hotararea judecatoreasca se specifica ca pensia alimentara trebuie sa o platesc pana cand copilul va implini 18 ani.
Fostul sot are pretentia sa platesc in continuare pensie alimentara, pt ca copilul va merge la facultate...sun obligata sa platesc in continuare?
Dacă se întreținere singur copilul, nu îi mai datorati pensie.
Lucrează sau cine îl întreține? A, tatăl? Nu e singurul obligat.
Puteți sa nu plătiți și sa așteptați ca fiul sa va acționeze în judecata, veți plăti atunci și din urma.
Obligatia dvs inceteaza la implinirea varstei de 18 ani.

Daca urmeaza cursurile unei facultati (cursuri de zi) si nu realizeaza venituri (se afla in stare de nevoie), copilul devenit major va putea solicita instantei obligarea dvs la plata pensiei si va obtine aceasta pensie pana cel mai tarziu la implinirea varstei de 26 ani.
gi-jane2 a scris:

Dacă se întreținere singur copilul, nu îi mai datorati pensie.
Lucrează sau cine îl întreține? A, tatăl? Nu e singurul obligat.
Puteți sa nu plătiți și sa așteptați ca fiul sa va acționeze în judecata, veți plăti atunci și din urma.

Dupa implinirea varstei de 18 ani, doar copilul poate deschide actiunea in instanta si veti plati doar de la data la care acesta o deschide nu si din urma pentru perioada in care n-a fost ceruta.

" din urma" inseamna de la data depunerii cererii pana cand obtine o hotarare.
Copilul poate cere pensie la data la care implineste 18 ani.