Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile Transferul scolar din Italia in Romania
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

Transferul scolar din Italia in Romania

Daca vreau sa aduc un copil minor din italia de la o scoala,la o scoala in romania trebuie transferul de la acea scoala,sau se poate sa il dau la scoala din romania(precizez ca la tara)fara transfer?
Atunci cand se realizeaza transferul de la o scoala la alta sunt necesare anumite acte de la scoala de unde vine copilul, de regula foaia matricola,pentru a se cunoaste nivelul de pregatire al elevului,clasa in care va fi incadrat. De asemenea, se depune o cerere la scoala unde doriti sa-l transferati. Mergeti la scoala unde vreti sa mutati copilul si vorbiti cu secretarul/a sau directorul scolii care va vor spune mai exact ce acte trebuie sa aduceti din Italia de la scoala de la care vreti sa transferati copilul.
Revin cu informatii: va trebui sa depuneti si un dosar la Inspectoratul Scolar Judetean din judetul de resedinta din Romania pentru echivalarea studiilor efectuate de copil in Italia. Actele necesare pentru dosar sunt acestea:
[ link extern ]
Dar, sa mergeti si la scoala unde vreti sa transferati copilul pentru a depune aceea cerere de transfer care trebuie analizata in Consiliul de Administratie al scolii.
Sper sa nu fi incalcat conditiile de scriere pe forum.
Admin, administrator
Va multumesc
Bună sunt la un liceu în Italia în anul 3 anul ăsta îmi iau diploma de profesionala as vrea sa ma transfer la anul în românia la liceu intra a 11 a ce trebuie sa fac?